ESPRESSIVO

Dominik Wania i najlepszy jazz na zakończenie listopada

AKTUALNOŚCI | 23-11-2020
Ostatni wieczór listopadowy polecamy spędzić z jazzem. Pianista Dominik Wania podczas koncertu w złotej sali zaprezentuje nam materiał ze swojej ostatniej płyty „Lonely Shadows”. Zapraszamy 30 listopada o godzinie 19:00. Koncert będzie transmitowany na livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki, tuż po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Niedługo potem Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Z tym zespołem odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Na drugi autorski album pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, obsypanej nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem Dominik Wania nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Ravel, Prokofiew, Skriabin i Satie.

Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano, pianista postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu, słuchając płyty „Lonely Shadows”, jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikatowy. Nie inaczej będzie podczas koncertu.

Nas to wyjątkowy jazzowy wieczór z Dominikiem Wanią zapraszamy w poniedziałek 30 listopada o godzinie 19:00. Koncert będzie transmitowany na livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online