GRANDIOSO

Zimowe klimaty z Czajkowskim i Bergmannem

AKTUALNOŚCI | 01-12-2020
Podczas najbliższego piątkowego koncertu symfonicznego usłyszymy utwory Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Koncert będzie transmitowany na livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do transmisji kosztuje 10/20 zł.
Najbliższe spotkanie z orkiestrą będzie jednocześnie ostatnim w tym roku kalendarzowym spotkaniem z naszym Dyrektorem Artystycznym, Rune Bergmannem. Pod jego batutą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona utwory Piotra Czajkowskiego: Symfonię nr 1 g-moll op. 13 „Zimowe marzenia” oraz „Taniec pastuszków” i „Walc kwiatów” ze Suity z baletu Dziadek do orzechów op. 71a.

„Dziadek do orzechów” to jeden z najsłynniejszych baletów przedstawiający baśniowy świat dziecięcej wyobraźni. Chociaż trudno w to uwierzyć, premiera baletu zamówionego przez Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu i wystawionego po raz pierwszy w grudniu 1892 roku nie była sukcesem. Krytyka dość mocno punktowała prawie wszystkie elementy nowego dzieła: choreografię uznano za „niezrozumiałą”, primabaleriny za „korpulentne”, libretto za „koślawe”, sceny taneczne za „ociężałe”, a finał za „mdły”… Czajkowski jednak, cieszący się już wtedy międzynarodową sławą, zupełnie się tym nie przejmował.

Dziś balet jest wystawiany w większości teatrów baletowych na świecie co roku w okresie przedświątecznym i zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Muzyka Czajkowskiego ukazuje dziecięcy świat, w którym króluje przygoda i niczym nieograniczona fantazja. Najpiękniejsze jej fragmenty na stałe weszły także do repertuaru orkiestr symfonicznych.

Podczas grudniowego koncertu Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Rune Bergmann, który zastąpi maestro Kensho Watanabe.

Koncert będzie transmitowany na żywo na platformie livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.
Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00