BRILLANTE

Koncert w 50. rocznicę Wypadków Grudniowych w Szczecinie

AKTUALNOŚCI | 17-12-2020
Już dziś (17 grudnia) o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert „Ballady grudniowe na głos i orkiestrę”. W 50. rocznicę Wypadków Grudniowych w Szczecinie zabrzmią utwory poświęcone pamięci tych, którzy walcząc o wolność, oddali swoje życie. Bezpłatna transmisja koncertu odbędzie się m. in. na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
Pieśni „Szczecińska ballada”, „Podzwonne” i „Śpiewajcie, rodacy” to wiersze nieznanych autorów – robotników Grudnia 1970 roku, do których muzykę w 2010 roku skomponował Ryszard Leoszewski. Były one śpiewane także wcześniej – w archiwum Polskiego Radia Szczecin zachował się fragment „Ballady” na melodię piosenki zakazanej w czasach niemieckiej okupacji, a „Śpiewajcie, rodacy” wykonywano na melodię jednej z tradycyjnych kolęd.

Niezwykle symbolicznie zabrzmią również utwory do wierszy zmarłego w grudniu 1938 roku w radzieckim łagrze wspaniałego poety Osipa Mandelsztama. Dopełnieniem programu będą pieśni do słów wybitnego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Koncert w Filharmonii będzie częścią przedsięwzięć odbywających się tego dnia w Szczecinie i upamiętniających okrągłą rocznicę wydarzeń, które już na zawsze wpisały się w historię nie tylko naszego miasta.

Koncert „Ballady grudniowe na głos i orkiestrę” w złotej sali Filharmonii w Szczecinie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i zaproszonych przez Ryszarda Leoszewskiego gości zobaczymy w czwartek 17 grudnia o godzinie 19:00. Koncert będzie bezpłatnie transmitowany m. in. na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube, a także na kanałach miejskich w serwisie Facebook.

01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online