DRUMS CARNIVAL, GRANDIOSO

Muzyczny jubileusz wyjątkowego artysty

AKTUALNOŚCI | 11-01-2021
W piątek 15 stycznia o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert symfoniczny z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej, jaki w tym sezonie obchodzi Jorge Luis Valcarcel Gregorio. W programie m. in. utwory symfoniczne kubańskich kompozytorów, a transmisję koncertu będzie można zobaczyć na livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp kosztuje 10/20 zł.
Profesor Jorge Luis Valcarcel Gregorio obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Najsłynniejszy Kubańczyk w Szczecinie, prawdziwa muzyczna ikona naszego miasta, od kilkudziesięciu lat kotlista naszej Orkiestry Symfonicznej, ale także wybitny pedagog. Swoich wychowanków, a także nas wszystkich uczy od wielu lat: perkusja zawsze gra solo!

"Miałem otrzymać stypendium rządowe na studia w Bułgarii, ale kiedy okazało się, że na Kubie na kursie językowym nie ma już miejsc, dyrektor powiedział: Niech Pan szybko wybiera inny kraj, który jest dla nas otwarty! Nie miałem pojęcia, jaki był poziom perkusji w Polsce, ale pomyślałem tak: Penderecki, Lutosławski, Górecki… Jeżeli w Polsce są tacy kompozytorzy, i to czołowi kompozytorzy tej awangardy, gdzie perkusja ma dużo do powiedzenia, to na pewno muzyka perkusyjna jest tam rozwinięta. I nie pomyliłem się!”

Kiedy kilka lat po tym wyborze przyjechał do Szczecina, swój czas poświęcił nie tylko Filharmonii w Szczecinie, rozpoczął także pracę pedagogiczną oraz zajął się… zarażaniem pozytywną energią ogromnej rzeszy wychowanków i publiczności na koncertach w całej Polsce. Ponad dziesięć lat temu Jorge Valcarcel był w gronie osób najbardziej zaangażowanych w starania o utworzenie Akademii Sztuki w Szczecinie.

Podczas koncertu jubileuszowego wykonane zostaną utwory symfoniczne kubańskich kompozytorów – Marcosa M. Valcarcela Gregorio, Guida Lopeza Gavilego, Floresa Chaviana i Leo Brouwera. Pojawi się także polski akcent - Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki.

Na koncert Jorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystyczny zapraszamy w piątek 15 stycznia o godzinie 19:00 na platformę livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy streamingowej kosztuje 10/20 zł.

Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00