LiveFilharmonia, GRANDIOSO

Ibert, Copland i Poulenc - transmisja koncertu na LiveFilharmonia

AKTUALNOŚCI | 06-04-2021
Już w najbliższy piątek 9 kwietnia o godzinie 19:00, podczas transmisji online na LiveFilharmonia.szczecin.pl, usłyszymy orkiestrę pod batutą Ramona Tebara z towarzyszeniem wyśmienitego klarnecisty Piotra Wybrańca. W programie Ibert, Copland i Poulenc. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.
Chociaż program na to nie wskazuje, i próżno w nim szukać takiego nazwiska, przenosimy się w świat „Króla Swingu”, mimo że i ten gatunek podczas piątkowego koncertu nie zabrzmi. Ale wspomnieć należy Benny’ego Goodmana, jednego z najsłynniejszych klarnecistów wszech czasów i postać zasłużoną tak dla jazzu, jak i dla muzyki klasycznej.

Ojciec Benny’ego, David, był żydowskim krawcem w Warszawie w czasach zaborów. W 1892 roku wyemigrował do USA. Urodzonego w Chicago syna wychowywał surowo, ale poprawnie. Skąpstwo, które zarzucali Benny’emu wszyscy późniejsi współpracownicy, miało swoje źródło we wpojonej konieczności oszczędzania, powszechnej wśród ubogich imigranckich rodzin. Również od ojca przejął zainteresowanie muzyką, pierwsze nauki pobierał na zajęciach organizowanych przez synagogę. Dalsza historia przebiega według znanego schematu „od pucybuta do milionera” – Benny Goodman w kilkanaście lat stał się prawdziwą ikoną amerykańskiego jazzu, a wśród wielu jego dokonań wymienia się pamiętny koncert w Carnegie Hall 16 stycznia 1938 roku. Sukces był tak olbrzymi, że jazz stał się pełnoprawnym gatunkiem muzycznym w najważniejszych miejscach koncertowych w USA i na świecie.

Benny Goodman zapisał się w historii również jako pierwszy wykonawca utworów klarnetowych, często powstałych na jego zamówienie, napisanych przez najwybitniejszych kompozytorów mu współczesnych. Na prestiżowej liście są dzieła Bartoka, Arnodla, Goulda, Poulencka, Hindemintha, Bernsteina i Coplanda. Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową to utwór niezwykle ciekawy. Przede wszystkim słyszymy w nim czytelne inspiracje jazzem i muzyką latynoamerykańską. Z drugiej strony – jak zwrócił uwagę sam kompozytor – uderzenia perkusyjne imitują harfa i kontrabasy.

Śladem Benny’ego Goodmana podąży nasz wspaniały kolega Piotr Wybraniec, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz muzyk solista naszej Orkiestry, którą poprowadzi hiszpański dyrygent Ramon Tebar, kierownik muzyczny Florida Grand Opera, dyrektor artystyczny Opery Neapolitańskiej i główny dyrygent gościnny Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji.

W programie:

Jacques IbertDivertissement
Aaron CoplandConcerto for clarinet and string orchestra
Francis PoulencSinfonietta

Koncert IBER | COPLAND | POULENC już w piątek 9 kwietnia o godzinie 19:00 na LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online