Filharmonicy kameralnie, Filharmonia Szczecin Online, MISTERIOSO

Polska kameralistyka w wykonaniu FeelHarmony Quintet

AKTUALNOŚCI | 27-04-2021
Pierwszego maja zapraszamy na wieczór z polską muzyką kameralną. W programie koncertu znajdą się utwory Tadeusza Szeligowskiego, Aleksandra Tansmana i Tadeusza Mazurka. Początek bezpłatnej transmisji na stronach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube jest zaplanowany o godzinie 19.00.
FeelHarmony Quintet to jeden z najpopularniejszych zespołów kameralnych muzyków naszej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem zaprasza na koncert dzieł polskiej muzyki kameralnej na kwintet dęty, w programie którego prawdziwymi znajdzie się prawykonanie utworu Tadeusza Mazurka.

Życiorysy rówieśników – Tadeusza Szeligowskiego i Aleksandra Tansmana – różni prawie wszystko, poza podwójnymi studiami kompozycji i prawa, które kończyli w tym samym czasie (jeden w Krakowie, a drugi w Warszawie). Ich utwory na kwintet dęty są wynikiem fascynacji tym składem wykonawczym, dzięki której w sposób niezrównany potrafili oddać pełną paletę barw i emocji. Tym samym tropem podążyli współcześni nam kompozytorzy.

Tadeusz Mazurek, szczeciński twórca i wykładowca Akademii Sztuki, pracował jako dyrygent w szczecińskiej Operze na Zamku, Operetce Śląskiej w Gliwicach, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu i Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W swoim dorobku kompozytorskim posiada między innymi utwory orkiestrowe, jak Passacaglia, Psychosis, Pieśni na sopran i orkiestrę oraz muzykę kameralną (pięć kwartetów smyczkowych), liczne dzieła chóralne i operę Colas Breugnon.

FeelHarmony Quintet to pięć odmiennych osobowości i pięć różnych instrumentów: flet, klarnet, obój, waltornia i fagot. Są absolwentami różnych szkół muzycznych, poznali się, grając w jednej orkiestrze – kwintet dęty tworzą od 2012 roku. Formacja wykonuje muzykę klasyczną, muzykę XX wieku oraz współczesne aranżacje muzyki popularnej. Muzycy wykonują również kompozycje pisane specjalnie z myślą o FeelHarmony Quintet. Jesienią 2014 powstała debiutancka płyta zespołu, na której zaprezentowane zostały utwory m.in. Gioachino Rossiniego, Antona Reichy a także kompozycja na instrumenty dęte i perkusję Artura Cieślaka, której prawykonanie odbyło się podczas premiery płyty. Wydawnictwo powstało we współpracy z Filharmonią w Szczecinie oraz Akademią Sztuki w Szczecinie. Razem z naszymi muzykami wystąpi pianistka Dorota Maciaszczyk, kameralistka z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Program:

• Tadeusz Szeligowski - Kwintet na instrumenty dęte
  • Tadeusz Mazurek - Kwartet (prawykonanie)
  • Aleksander Tansman - Taniec czarownicy (La Danse de la Sorcière)

Na transmisję koncertu naszych kameralistów zapraszamy pierwszego maja o godzinie 19.00 na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.
01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00
05CZEsb, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion Triokoncert z publicznością / płatna transmisja online