ESPRESSIVO

Falstart w Filharmonii

AKTUELLES | 18-01-2019
Nazwisko, obok którego od pewnego czasu nie wypada przejść obojętnie. Mateusz Gawęda, jeden z najbardziej zapracowanych i najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia, oraz jego jazzowe trio wystąpi w Filharmonii 4 lutego z materiałem z najnowszej płyty „Falstart”.
W ich muzyce spotyka się jazzowa tradycja i współczesność. Inspiracje tym co w historii gatunku najpiękniejsze idą w parze z młodym, wizjonerskim spojrzeniem i niebanalnymi umiejętnościami warsztatowymi. Mateusz Gawęda Trio wykonuje autorski program złożony głównie z kompozycji lidera grupy, inspirowany jazzem lat 60., a także muzyką XX wieku i współczesną. Debiutancki album zespołu „Overnight Tales” otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku. W 2018 roku ukazała się kolejna płyta zespołu „Falstart”, z której materiał będzie można usłyszeć podczas koncertu 4 lutego w Filharmonii w Szczecinie.

Mateusz Gawęda - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Joachima Mencla. Współtwórca zespołów: Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, Silberman, których repertuarem są przede wszystkim jego autorskie kompozycje. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata.

Alan Wykpisz - jeden z najmocniej wyróżniających się kontrabasistów młodej polskiej sceny jazzowej. Wszechstronny instrumentalista obdarzony wspaniałym feelingiem i muzykalnością. Jest członkiem najciekawszych projektów, które w przeciągu ostatnich kilku lat pojawiły się w naszym kraju: High Definition Quartet, Vehemence Quartet oraz łączącego jazz z rapem Eskubei i Tomek Nowak Quartet.

Grzegorz Pałka - niezwykle uzdolniony perkusista młodego pokolenia. Pochodzi z rodziny o bardzo bogatych tradycjach muzycznych. Współpracuje z najciekawszymi muzykami krajowej sceny. Określany jest jedną z największych nadziei polskiego jazzu.

Bilety na koncert 4 lutego Mateusz Gawęda Trio w cenie 25/35 zł dostępne są w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion TrioKonzert mit Publikum / kostenpflichtige Online-Übertragung