Akcja społeczna Słyszę Dobre Dźwięki 2017-2018

Słyszysz dobre dźwięki? - relacja z konferencji

AKTUELLES | 26-03-2019
Jak wykorzystać dźwięki w pracy z dziećmi i młodzieżą? Jak znaleźć środki na projekty? Jak walczyć z hałasem? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy konferencji "Słyszysz dobre dżwięki?", która w lutym odbyła się w Filharmonii w Szczecinie. Zobaczcie relację z tego intensywnego dnia.
Filharmonia w Szczecinie od 2016 roku wraz z partnerami ze Szczecina i całej Polski prowadzi kampanię pod hasłem Słyszę dobre dźwięki, która przypomina, że o słuch powinniśmy dbać tak samo jak o właściwą dietę czy wygląd skóry i chronić go bez względu na wiek. W jej ramach 21 lutego w Filharmonii w Szczecinie odbyła się konferencja „Słyszysz dobre dźwięki?”, której celem było zwrócenie uwagi na otaczający nas hałas. Chcieliśmy, by uczestnicy poznali sposoby na jego ograniczenie w przestrzeni oraz „oswojenie” poprzez wykorzystanie różnorodnych narzędzi edukacyjnych i aktywizujących. W całodniowej konferencji udział wzięli nauczyciele, pedagodzy, animatorzy i przedstawicieli sektora pozarządowego, zainteresowani tematem wykorzystywania dźwięków w pracy z najmłodszymi, szukania środków na projekty podnoszące wiedzę czy aktywizacji społeczności lokalnych w działania proekologiczne.

Zobacz reportaż z konferencji

Konferencję otworzył panel dyskusyjny, do którego zaprosiliśmy ekspertów z doświadczeniem w bojach z hałasem lub pomysłowo wykorzystujących dźwięki w swojej pracy. W dyskusji na temat wyzwań, jakie niesie wszechobecny hałas udział wzięli: Dorota Serwa, Marta Strzelbicka, Olga Czerwińska, Witold Stefański, Maciej Gryczewski. Moderował architekt i specjalista firmy ECOPHON, Mikołaj Jarosz.

Kolejnym punktem tego intensywnego dnia były warsztaty, do prowadzenia których zaprosiliśmy specjalistów-praktyków w swoich dziedzinach. Podpowiedzieli oni:
  • jak walczyć z niezdrowym hałasem;
  • jak się przed nim bronić;
  • jak kreatywnie edukować wykorzystując dźwięki;
  • gdzie szukać środków na realizację proekologicznych czy prozdrowotnych działań w szkole;
  • jak angażować do swoich pomysłów edukacyjnych innych;
  • jak wykorzystać przestrzeń szkoły do zorganizowania gry edukacyjnej dla podopiecznych.

Nie ustajemy w walce z hałasem, a akcje edukacyjne, w bardzo różnych formach, prowadzimy także wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Więcej o naszych działaniach przeczytacie na usłysz.filharmonia.szczecin.pl. Wyczekujcie też kolejnych odsłon naszej kampanii - będzie się działo!

Konferencja "Słyszysz dobre dźwięki?" odbyła się w ramach projektu "Słyszę Dobre Dźwięki - kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska hałasem", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Konferencja odbyła się w ramach kampanii „Słyszę dobre dźwięki” przez Filharmonię w Szczecinie przy wsparciu partnerów lokalnych i ogólnopolskich, w tym: Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, Ecophon Saint-Gobain Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”, pAudio Technologies Sp. z o.o. czy Szkoły Podstawowej w Reczu - zwycięzcy I edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Izby Architektów RP oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00