MISTERIOSO

Filharmonicy na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego

AKTUELLES | 07-09-2020
Po raz kolejny już wraz z Radą Osiedla Pogodno zapraszamy na plenerowy koncert na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego. W roku setnych urodzin maestro, w niedzielne popołudnie 13 września o godzinie 16:00, zagrają tam muzycy naszej orkiestry. Wstęp wolny.
W tym roku zapraszamy 13 września - niedzielne popołudnie, chwila wolnego czasu to dobry moment aby przypomnieć tę niezwykle barwną postać życia muzycznego naszego miasta i wysłuchać koncertu w wykonaniu solistów grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii w Szczecinie z ciekawym, lekkim repertuarem.

Walerian Pawłowski– dyrygent, kompozytor, publicysta, prelegent, gawędziarz… Pasjonat podróży i fotografii, sportów motorowych – sam był zapalonym motocyklistą - i sportów walki i wielu, wielu innych dziedzin.

Dla szczecinian starszego i średniego pokolenia – niezapomniany propagator – jak sam o sobie mówił „rozpylacz” – kultury, wiedzy muzycznej, która zaszczepiał w kolejnych pokoleniach przy pomocy prelekcji, audycji radiowych, felietonów ukazujących się w „Kurierze szczecińskim, koncertów i wykładów dla młodzieży „od lat dziesięciu do osiemdziesięciu pięciu”.

Związany był ze Szczecinem i Filharmonią od 1954 roku do końca – początkowo jako dyrygent, przede wszystkim z pasją prowadząc koncerty edukacyjne dla młodzieży, następnie jako twórca unikalnych, pisanych z ogromną dozą humoru omówień koncertów symfonicznych.

Zmarł w 2004 roku; jego pamięć miasto uczciło nazywając jego imieniem skwer na ukochanym Pogodnie, gdzie mieszkał „od zawsze” i gdzie spacerował z ukochanym jamnikiem. Od piętnastu lat, cyklicznie we wrześniu, na Skwerze im. Waleriana Pawłowskiego odbywają się koncerty poświęcone jego pamięci.

W niedzielne popołudnie 13 września o godzinie 16:00 zapraszamy wraz z Radą Osiedla Pogodno na skwer im. Waleriana Pawłowskiego na koncert w wykonaniu wiolonczelistów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wstęp wolny.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskaKostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00