GRANDIOSO

Beethoven i Ravel w złotej sali i online

AKTUELLES | 03-11-2020
Już w najbliższy piątek 6 listopada, w złotej sali i w trakcie transmisji na livefilharmonia.szczecin.pl, podczas koncertu symfonicznego usłyszymy dzieła Beethovena i Ravela. Tego dnia orkiestrze towarzyszyć będzie pianista - Hinrich Alpers. Bilety na koncert oraz kody dostępu do transmisji są wciąż dostępne.
Program piątkowego koncertu 6 listopada (który będzie także transmitowany na livefilharmonia.szczecin.pl) dedykowano dwóm wybitnym kompozytorom - Maurice’owi Ravelowi i Ludwigowi van Beethovenowi.

Podczas koncertu RAVEL | BEETHOVEN 250 razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna usłyszymy niemieckiego pianistę Hinricha Alpersa. Artysta wykona Koncert fortepianowy nr 4 G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena.

W przypadku twórczości Beethovena, którego każda kolejna wielka kompozycja wnosiła jakieś innowacyjne rozwiązania dla danego gatunku. Innowację w „Koncercie G-dur” słychać już od pierwszego akordu – pojawia się ona bowiem nie w orkiestrze, ale w partii fortepianu. Do tej pory właściwie nie zdarzało się, by to instrument solowy rozpoczynał koncert. Solista ma zresztą w całej kompozycji pole do popisu, m.in. w błyskotliwych ozdobnikach, od których koncert zyskał przydomek „skowronkowego”, a także w wirtuozowskiej kadencji – jednej z dwóch do wyboru zaoferowanych pianistom przez Beethovena. Środkowa część Andante con moto to dla wirtuozów sprawdzian muzykalności i wrażliwości, gdyż ten liryczny fragment bywa przyrównywany do „śpiewu Orfeusza”. IV koncert Beethovena to także początek „symfonizacji” koncertu solowego, czyli jego rozbudowa oraz zwrócenie większej uwagi na rolę orkiestry.

„Nagrobek Couperina”, utwór, który usłyszymy w drugiej części koncertu, nie tylko wskrzesza ducha francuskiego klawesynisty - François Couperin Le Grand, ale ma bardzo osobisty wymiar dla samego Ravela. Utwór składa się z sześciu części, a każda z nich zadedykowana jest jednemu z poległych podczas I wojny światowej przyjaciół kompozytora. Dlatego nastrój miniatur, przeplatanych wprawdzie pogodnymi akcentami, ogólnie ma nostalgiczny wydźwięk. W 1919 roku Ravel, mistrz instrumentacji, dokonał transkrypcji dzieła na orkiestrę.

Koncert RAVEL | BEETHOVEN 250 odbędzie się w piątek 6 listopada o godzinie 19:00. Bilety w cenie 25-55 zł można kupić w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl.

Koncert będzie także transmitowany na żywo na platformie livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.

W związku z transmisją koncertu na livefilharmonia.szczecin.pl uprzejmie prosimy o wcześniejsze przybycie do Filharmonii i zajęcie miejsc na sali do godziny 18:50.

Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.

Koncert w ramach projektu „Transgraniczną Limuzynką do Filharmonii” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00