GRANDIOSO

West Side Sinfonietta nominowana do Fryderyków

AKTUELLES | 18-03-2021
Orkiestra West Side Sinfonietta, czyli połączone siły szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Zespół w ubiegłym roku wydał płytę „Moritz Moszkowski”, która została doceniona przez członków Akademii Fryderyków. Gratulujemy!

Nominacja do Fryderyków dla West Side Sinfonietty

Zespół West Side Sinfonietta został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Doceniony został ich debiutancki, wydany w ubiegłym roku album „Moritz Moszkowski”.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest TUTAJ.

Posłuchaj utworów z płyty podczas koncertu

Serdecznie zapraszamy na koncert promujący najnowszą płytę orkiestry West Side Sinfonietta. Album z utworami Moritza Moszkowskiego miał swoją premierę w lipcu 2020 roku i został wydany przez Narodowe Forum Muzyki.

Na płycie oraz podczas koncertu 23 kwietnia usłyszymy: „Preludium i fugę op. 85 na orkiestrę smyczkową”, „Koncert skrzypcowy C-dur op. 30” oraz „Tańce hiszpańskie op. 12”

Pomysłem na płytę było pokazanie różnych brzmień. Preludium i fuga to orkiestra kameralna, koncert skrzypcowy to z kolei duży skład symfoniczny. Nawiasem mówiąc, Moszkowski nie był skrzypkiem i swój koncert skrzypcowy napisał w dość niewygodny dla solisty sposób (ćwiczący go zastanawiają się, czy nieświadomie nie padają ofiarą zaplanowanej „zemsty” kompozytora). „Tańce hiszpańskie”, napisane pierwotnie na fortepian, doczekały się opracowań na dwanaście różnych składów wykonawczych, tym razem zabrzmią w zaskakującej i oszczędnej instrumentacji.

Więcej o koncercie TUTAJ

West Side Sinfonietta

Zespół powstał z inicjatywy muzyków NFM Filharmonii Wrocławskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Instrumentaliści obu znakomitych instytucji z regionu zachodniej Polski wymieniają się różnorodnymi doświadczeniami artystycznymi. Orkiestra nie jest prowadzona tradycyjnie przez dyrygenta, lecz przez skrzypków. Funkcję tę pełnią koncertmistrzowie Marcin Danilewski i Paweł Maślanka, którzy wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną stanowią trzon zespołu.

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00