LiveFilharmonia, ESPRESSIVO, DRUMS CARNIVAL

Bernard Maseli upamiętnia dorobek Jerzego Miliana

AKTUELLES | 29-03-2021
W świąteczny poniedziałek zapraszamy do wysłuchania wyjątkowego koncertu, w którym wybitni perkusiści oddają hołd Jerzemu Milianowi, który uznawany jest za ojca polskiej szkoły wibrafonowej. Premiera koncertu odbędzie się o godzinie 19.00, 5 kwietnia 2021 roku na stronie livefilharmonia.szczecin.pl
W 2013 roku Bernard Maseli powołał do życia projekt „Tribute to Jerzy Milian”, który jest ewenementem nie tylko na polskiej scenie jazzowej. Oto po raz pierwszy w historii polskiego jazzu na jednej scenie pojawiają się z towarzyszeniem sekcji rytmicznej czterej najwybitniejsi polscy wibrafoniści jazzowi. Wszyscy oni czują się spadkobiercami twórczości „ojca” polskiej szkoły wibrafonowej Jerzego Miliana i prezentując Jego najsłynniejsze kompozycje (m.in. słynne „Memory of Bach” czy „At the Watch Makers”) w konfiguracjach zespołowych i indywidualnie, oddają cześć temu wybitnemu artyście.

Perkusja zawsze gra solo! Każdy instrument w orkiestrze ma swoją specyfikę. Wiadomo, że soliści to oboista, flecista, trębacz; waltornia – niezwykle trudny instrument. Natomiast perkusista ma taką trudność, że musi opanować kilka technik gry. Perkusja oprócz tego, że jest rytmem, jest również kolorem. Nadaje ona niesamowity kolor, niezależnie od tego, jak i gdzie występuje. Dlatego to tak piękny instrument - podkreśla Jorge Valcarcel, obchodzący w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej perkusista Filharmonii w Szczecinie.

Bernard Maseli karierę rozpoczął w 1985 roku razem z zespołem Walk Away na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Maseli z zespołem Walk Away nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą.

W 1999 roku wspólnie z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą The Globetrotters. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500 zagranych koncertów. Kolejne wyśmienite projekty przynoszą nagrania z gwiazdorskimi obsadami i liczne trasy koncertowe. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcji radiowych), nagrał ponad siedemdziesiąt płyt. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum”.

W poniedziałkowy wieczór Bernard Maseli wystąpi na jednej scenie z Bartkiem Pieszką (wibrafon, marimba); Dominikiem Bukowskim (wibrafon, marimba); Karolem Szymanowskim (wibrafon, marimba); Pawłem Tomaszewskim (fortepian); Michałem Kapczukiem (kontrabas) oraz z Marcinem Jahrem (perkusja).

Koncert BERNARD MASELI | Tribute to Jerzy Milian już w poniedziałek 5 marca o godzinie 19:00 w serwisie Live Filharmonia.

Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00