SOUNDLAB, LiveFilharmonia

Jacaszek i Wesołowski - wizjonerski duet zagra "Peace"

AKTUELLES | 12-05-2021
W sobotę 15 maja zapraszamy na transmisję koncertu duetu Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski. Początek emisji w serwisie LiveFilharmonia.szczecin.pl zaplanowany jest na godzinę 19. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 złotych.
Projekt „Peace” Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego powstał z myślą o pokoju, wolności i niesamowitym otoczeniu portowego miasta, w którym mieszkańcy wierzą w sens zmieniania świata na lepsze. W 2017 roku miała miejsce pierwsza odsłona projektu, zaprezentowana w ramach festiwalu „Solidarity of Arts”. Tym razem kompozytorzy przyjadą do Szczecina, aby na scenie naszej Filharmonii snuć drugą część opowieści o pozostających wciąż aktualnych marzeniach sprzed lat.

Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski to znaczące nazwiska na współczesnej mapie kompozytorów postklasycznych, czyli twórczo czerpiących z dorobku szeroko pojętej muzyki klasycznej. Obaj przekraczają granice gatunkowe, łącząc klasyczne, akustyczne instrumentarium z elektroniką. Od wielu lat współpracują z zagranicznymi wytwórniami i zapraszani są na sceny europejskich i światowych festiwali muzycznych. Artyści kilkukrotnie ze sobą współpracowali – Wesołowski jest autorem partii instrumentalnych na płytach Jacaszka („Treny” z 2008 roku i „Pentral” z 2009 roku), wspólnie tworzyli także muzykę do spektaklu telewizyjnego „Golgota wrocławska” (2008) oraz filmu „Sala samobójców” (2011).

Uciekamy od polityki czy publicystyki. Nasz „pokój” to harmonia przeciwieństw: instrumentów akustycznych i elektroniki, hałasu i delikatności. Z punktu widzenia estetyki przygotowujemy coś, w czym specjalizujemy się w naszej pracy nad muzyką.
- mówił o projekcie "Peace" Michał Jacaszek na łamach trójmiejskiej Gazety Wyborczej w sierpniu 2017 roku.

Chociaż projekt „Peace” nie odwołuje się do konkretnych wydarzeń czy postaci historycznych, duch minionych i obecnych czasów jest w nim bardzo wyraźnie wyczuwalny. Łagodniejsze dźwięki różnych instrumentów orkiestrowych splatają się z bardziej wyrazistymi brzmieniami elektronicznymi. Chcemy ideę pokoju potraktować uniwersalnie, wrócić do pojęć uniwersalnych i wyrazić je językiem muzyki: pogodzić dysonanse, znaleźć współbrzmienia, zharmonizować czasem krańcowo różną charakterystykę instrumentów – napisali o idei projektu jego twórcy. Wystarczy odrobina wyobraźni, by muzyka projektu „Peace” przeniosła nasze myśli na ulice Szczecina, gdzie walczyliśmy kiedyś o pokój i wolność.

Kiedy zaczęliśmy obmyślać jak podejść do tego tematu, pojawiły się oczywiście pomysły, żeby oprzeć to na jakimś tekście czy historii, ale to byłoby i banalne i ryzykowne. Dość szybko doszliśmy do wniosku, że każda ubrana w słowa myśl – czy byłaby to poezja, opowieść, czy dosłowne cytaty – będzie miała jakiś ładunek ideologiczny, podskórną myśl, która siłą rzeczy może opowiadać się po jakiejś stronie, a więc generować myśl przeciwną. Nie chcieliśmy brnąć w publicystykę, chcieliśmy pozostać przy muzyce i oddać za jej pomocą ideę harmonii i współgrania. Tym piękniejszej, im bardziej skrajne różnice potrafi pogodzić - zaznaczył w tej samej rozmowie Stefan Wesołowski.

Artyści:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Stefan Wesołowski - kompozycje, aranżacja instrumentalna, kierownictwo muzyczne
Michał Jacaszek - kompozycje, aranżacja przestrzeni elektronicznych
Ziemowit Klimek - orkiestracje
Tomek Hoax - producent wykonawczy
Michał Krężlewski - dyrygent

SOUNDLAB

Filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej, gdzie dokonuje się żywa komunikacja pomiędzy muzykami, słuchaczem a przestrzenią. Niezwykła bryła Filharmonii w Szczecinie często służy tu za formę, w której wzajemnie przenikają się dźwięk i architektoniczny kształt, uzmysławiając nam, że komplementarność jest cechą wszystkich dziedzin sztuki. Formuła cyklu, który można nazwać muzyczno-architektoniczną sekwencją dźwięku, pozwala na prezentację bardzo różnorodnych brzmieniowo propozycji.

Sobotnia transmisja będzie pierwszym w tym roku wydarzeniem z cyklu Soundlab.

Koncert Lab 1: Jacaszek I Wesołowski I Peace już w sobotę 15 maja o godzinie 19:00 na LiveFilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10/20 zł.
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00