Koncert rozpoczniemy hymnem państwowym Ukrainy, który wykonamy w geście solidarności z narodem ukraińskim oraz jako wyraz naszego podziwu dla jego heroicznej walki w obronie ojczyzny w tych niezwykle dramatycznych dla niej chwilach.
Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonína Dvořáka wypełni kolejną część wieczoru. To bezsprzecznie jeden z najsłynniejszych koncertów kiedykolwiek napisanych na ten instrument. Dvořák skomponował go podczas pobytu w Nowym Jorku, ale po powrocie do Pragi całkowicie przerobił zakończenie. Utwór miał swoją premierę w Londynie i praktycznie z miejsca wszedł do kanonu muzyki klasycznej, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Zachwycony był nim także Johannes Brahms, zresztą wielki wielbiciel twórczości Dvořáka. Niemiecki kompozytor miał ponoć stwierdzić: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert!”
Przed szczecińską publicznością tego wieczoru wystąpi Christian Poltéra. Urodzony w Zurychu wiolonczelista jako solista współpracuje z czołowymi orkiestrami, takimi jak: Orkiestra Lipskiego Gewandhausu, Filharmonia w Los Angeles, Filharmonia Monachijska, Orkiestra Filharmoniczna w Oslo, Orkiestra Symfoniczna BBC, Orkiestra Tonhalle w Zurychu, oraz Orkiestra Santa Cecilia w Rzymie. Jego partnerami są dyrygenci tacy jak Riccardo Chailly, Christoph von Dohnányi, Bernard Haitink, John Eliot Gardiner, Paavo Järvi i Andris Nelsons.
Christian Poltéra gra na wiolonczeli Antonio Casiniego z 1675 roku oraz słynnym Stradivariusie „Mara” z 1711 roku.
W drugiej części wieczoru zabrzmi muzyka Johannesa Brahmsa, a dokładnie Symfonia nr 4 e-moll, op. 98. To ostatnia symfonia w jego dorobku, przez wielu uznawana za jedno z największych dzieł symfonicznych od czasów Beethovena. Szczególny zachwyt wzbudza u słuchaczy ostatnia część utworu, na którą składają się wariacje (dokładnie trzydzieści) tematu, zaczerpniętego z kantaty Jana Sebastiana Bacha BWV 150. To wielkie dzieło Brahmsa zagra dla Was nasza Orkiestra Symfoniczna pod batutą Rune Bergmanna.
Die Ausstellung ist während der Veranstaltung verfügbar:
ANDRZEJ DĄBROWSKI Fotojazz | Twarze ZAiKS-uANDRZEJ DĄBROWSKI Fotojazz
Fotojazz
Z bogatego archiwum Andrzeja Dąbrowskiego wybraliśmy 36 zdjęć z takich niezwykłych imprez jak pierwszy Jazz Camping w schronisku na Kalatówkach w 1959 roku, z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych, czy festiwale Jazz Jamboree lat sześćdziesiątych oraz portrety światowej sławy jazzmanów.
Mecenas Roku 2022
DETAILS
DVOŘÁK | BRAHMS
04-03-2022 19:00
SymphoniesaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin