Filharmonia Szczecin Online

W złotej sali słychać orkiestrę

NEWS | 23-03-2020
Od złotych ścian echem odbija się muzyka, którą graliśmy dla Państwa przez ostatnie lata i to muzyka właśnie napędza nas do dalszej pracy. Pomimo czasowej przerwy chcemy pozostać w Państwa sercach i gościć w domach. Filharmonia online zawitała w minioną niedzielę m. in. do młodszych melomanów rodzinnym koncertem, a już w tym tygodniu nasza Orkiestra będzie miała dla Państwa kolejną, bardziej klasyczną, niespodziankę. Będziemy z Państwem poprzez nasze kanały w serwisie YouTube i Facebook.

Orkiestra z tradycją

Losy ponad 70-letniej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie są jak V Symfonia Beethovena: kontrastujące tematy, atmosfera konfliktu, ból jednostki, kilka ślepych uliczek i gigantyczny triumf – słoneczny akord C-dur. Historia Orkiestry sięga czasów powojennych, kiedy życie muzyczne w Szczecinie pełne było entuzjazmu, atmosfery wielkiej odbudowy i spontaniczności. Istniało wówczas kilka zespołów, które występowały w rozmaitych miejscach. Początki orkiestrowej symfoniki szczecinianie zawdzięczają pracy profesjonalistów i zapaleńców, muzycznych zawodowców i amatorów.

Dziś jest to dziś jeden z największych i najdynamiczniej rozwijających się zespołów orkiestrowych w kraju, współpracujący z najlepszymi dyrygentami i solistami. To ponad 90-osobowa grupa wyśmienitych muzyków, których melomani znają przede wszystkim jako monolit.

Zespół do zadań specjalnych

Szczecińska Orkiestra to zespół, który od sezonu 2016/2017 prowadzi norweski dyrygent o światowej renomie, Rune Bergmann. Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych, składach oraz pracę solową. Poza piątkowymi koncertami, które prezentują melomanom szeroką literaturę muzyczną, największe symfoniczne dzieła, ale też muzykę współczesną, Orkiestra dale też liczne koncerty o innym charakterze.

Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie to także doskonali kameraliści, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać podczas koncertów z cyklu Filharmonicy kameralnie. To także artyści, którzy doskonale czują i sprawdzają się w "nieklasycznych" projektach. Od koncertów edukacyjnych, przez jazzowe, czy z elementami muzyki tradycyjnej lub elektronicznej, po formy spektakli muzycznych.

Orkiestra online

W najbliższym czasie będziemy starali się przypomnieć naszym melomanom o wszystkich działaniach - tych klasycznych, ale też i specjalnych projektach, które tworzyli przez ostatnie lata muzycy naszej Orkiestry. Przybliżymy także ich sylwetki, poznamy od zaplecza i z bardziej prywatnej strony. Orkiestra nie zapomina o melomanach, a my nie pozwolimy Państwo zapomnieć o naszym zespole i wielu wspaniałych koncertach, które za nami i przed nami.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to dziś jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne miejsce, do którego chce się wracać. Mamy nadzieję, że zdrowi i bezpieczni wrócimy do niego razem z Państwem na kolejne niezwykłe spotkania muzyczne.

Będziemy spotykać się z Państwem poprzez nasze kanały w serwisach YouTubeFacebook. A tym czasem zostańmy w domu i zostańmy z Filharmonią. Będziemy w Państwa domach online.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2021
05JULmn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyfree online premiere