Filharmonia Szczecin Online

Jazzowe granie w Filharmonii

NEWS | 04-05-2020
Bez wątpienia jazzowe koncerty na dobre wpisały się w muzyczny krajobraz, który rozpościera się z góry lodowej przy ulicy Małopolskiej. W nadchodzącym tygodniu będziemy Państwu przypominać najpiękniejsze momenty, które przez kilka sezonów dawała nam właśnie muzyka jazzowa. Niedzielna muzyczna premiera będzie zaś przysłowiową wisienką na jazzowym torcie.

Espressivo czyli wyraziście

Cykl jazzowych koncertów nie bez powodu nosi nazwę Espressiwo, słowo to oznacza bowiem wyraziście i jest idealnym określeniem muzyki jazzowej - niezależnie od tego, czy wykonywanej przez małe zespoły, czy angażujące duże składy big bandów, a nawet całej orkiestry.

W trakcie koncertów z cyklu Espressivo przestrzeń Filharmonii zawsze wypełnia to, co rzeczywiście wyraziste i unikatowe. W ramach cyklu występują znakomite gwiazdy sceny jazzowej z Polski i ze świata, a słuchacze mają możliwość zetknąć się z intensywnymi emocjami, nieokiełznana ekspresją, ale i liryczną subtelnością.

Jazz od samego początku

Choć cykl Espressivo w postaci regularnych koncertów muzyki jazzowej pojawił się w naszym repertuarze w sezonie 2015/2016, to było go słychać już od samego początku naszej pracy w nowej siedzibie przy ulicy Małopolskiej. Podczas tygodniowej inauguracji w 2014 roku wypełnionej najróżniejszymi koncertami, także jazz znalazł swoje miejsce. Dokładnie 8 września odbył się koncert, podczas którego u boku jazzowych muzyków zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, a muzykom towarzyszyła jedna z najlepszych wokalistek polskiej sceny - Ewa Bem.

Od czasu tamtej pamiętnej inauguracji jazz niejednokrotnie gościł zarówno w złotej, jak i w kameralnej sali dając nam okazję do niezapomnianych przeżyć.

Cykl pełen gwiazd

Espressivo, to cykl pełen gwiazd - tych dopiero wschodzących i tych o już ugruntowanej pozycji, polskich i zagranicznych. Wśród najbardziej znanych polskich nazwisk można wymienić chociażby Tomasz Stańko, Włodka Pawlika, Leszka Możdżera, Sławka Jaskółke, Agaę Derlak, Marcina Wasilewskiego, Macieja Obarę, czy Kubę Więcka. Gościliśmy także takie światowe sławy, jak zespół Take 6, Al Jarreau, Greg Osby, Terence Blanchard, Gregory Porter, Stacey Kent czy Manhattan Transfer.

Niezapomnianym dla wszystkich obecnych z będzie też z pewnością koncert Stars for Quincy Jones, podczas którego nasz orkiestra pod batutą szefa słynnej Metropol Orkest Julesa Buckleya wykonała największe przeboje Quincy`ego Jonesa. Gośćmi specjalnymi wieczoru byli czterej młodzi instrumentaliści i wokaliści: Jacob Collier, Alfredo Rodriguez, pedrito Martinez i Eli Teplin – niezwykle cenieni i wspierani przez starszego kolegę i mentora, guru muzyki jazzowej Jonesa.

Tydzień z jazzem

W nadchodzącym tygodniu będziemy Państwu przypominać najpiękniejsze momenty, które przez kilka sezonów dawała nam właśnie muzyka jazzowa. Już teraz zapraszamy wszystkich fanów na różne odsłony muzyki, która w Filharmonii zajmuje szczególne miejsce.

W niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 będziemy zaś mieli dla Państwa kolejną, tym razem jazzową, koncertową premierę. Zapraszamy na nasze kanały w serwisach FacebookYouTube.

VIDEOS AND PHOTOS
July 2021
05JULmn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyfree online premiere