Filharmonia Szczecin Online

Cinematic piano - filmowy fortepian

NEWS | 26-05-2020
Już w najbliższą niedzielę 31 maja o godzinie 19:00 zapraszamy na premierę online koncertu Aleksander Dębicz | Cinematic piano. Utwory nawiązujące do muzyki filmowej oraz zupełnie nowe kompozycje zostały zarejestrowane w złotej sali Filharmonii, by już w najbliższą niedzielę przenieść Państwa do świata muzyki filmowej. Bądźcie z nami na naszych kanałach w serwisach FacebookYouTube.

OGLĄDAJ PREMIERĘ NA FACEBOOKU bit.ly/DębiczFB

OGLĄDAJ PREMIERĘ NA YOUTUBE bit.ly/DębiczYT

Filmowe inspiracje

Muzyka i obraz podążają wspólnie przez srebrny ekran budząc wzruszenie, uśmiech, strach i zaskoczenie, całą paletę emocji. Co roku w maju, w ramach cyklu Film-Harmony, zapraszaliśmy Państwa na serię koncertów ze specjalnie wyselekcjonowaną muzyką filmową bądź filmami inspirowaną. Niejednokrotnie też biały hol Filharmonii zmieniał się w salę kinową, w której prezentowaliśmy dzieła kinematografii. Film-Harmony to koncerty symfoniczne i kameralne, podczas których brzmią nie tylko znane i lubiane tematy filmowe, ale także kompozycje o specjalnym charakterze, napisane z inspiracji dziełami wielkiego ekranu.

Aleksander Dębicz i filmowy fortepian

Aleksander Dębicz jest jednym z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia oraz kompozytorem, wykonującym zarówno repertuar klasyczny, jak i jazzowo-rozrywkowy. W obszarze jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje też muzyka filmowa i improwizacja, o czym świadczy między innymi pierwsza nagroda w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest (2013 rok).

W 2015 roku na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” (Warner Classics) wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych.

Od dłuższego czasu uważam, że we współczesnej muzyce najwięcej do zaoferowania mają kompozycje tworzone do filmów - mówi Aleksander Dębicz. „Tak jak w poprzednich epokach kompozytorzy pisali arcydzieła na zamówienia dworów królewskich, tak dzisiaj naturalnym polem działalności kompozytorskiej jest kino” - dodaje.

Album „Cinematic Piano”, z którego utwory, poszerzone o nowe kompozycje artysty, zostaną wykonane podczas premierowego koncertu 31 maja w ramach Filharmonia Szczecin Online, czerpie przede wszystkim ze stylistyki muzyki filmowej. W kompozycjach można jednak dostrzec elementy muzyki rozrywkowej i jazzu, a nawet muzyki poważnej. Wszystkie te gatunki są bowiem dla pianisty równoważne, a swobodne poruszanie się pomiędzy nimi postrzega jako całkowicie naturalne.

Dynamiczna narracja pomiędzy utworami inspirowana jest montażem filmowym. Chciałem przelać specyficzny rodzaj filmowej emocji na język muzyki fortepianowej - mówi o swoich kompozycjach Dębicz. Niemal każda z kompozycji utrzymana jest w innym nastroju, odwołującym się do różnych filmowych gatunków. Można w nich usłyszeć fragmenty o charakterze improwizacyjnym, wirtuozowskim, w których słychać klasyczne wykształcenie artysty.

Już w najbliższą niedzielę 31 maja o godzinie 19:00 zapraszamy na premierę online koncertu Aleksander Dębicz | Cinematic piano. Bądźcie z nami na naszych kanałyach w serwisach FacebookYouTube.

Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.
Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Szczecińska Izba Adwokacka.
VIDEOS AND PHOTOS
Instagramowa #eduzagadka
21-05-2020 16:28
July 2021