BILETY

koncert z publicznością
sala symfoniczna
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
ARTYŚCI
  • Adam Domurat - dyrygent
UTWORY
  • Paweł Pudło - poemat symfoniczny Żywioły
Muzyka wydobywana z odpadów powstałych po przedmiotach codziennego użytku? Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o tym pomyśle, mieliśmy spore wątpliwości, czy Witold Lutosławski by się tym zachwycił. Jednak szybko okazało się, że nie ma lepszego sposobu na opowiedzenie o walce z hałasem w przestrzeni publicznej, zanieczyszczeniem powietrza, wszechobecnymi odpadami.

W imieniu naszej orkiestry symfonicznej zapraszamy do zielonego miasta przyszłości. „Żywioły” to projekt łączący muzykę i ekologię – muzyczna opowieść o siłach natury, które tworzą świat wokół nas. W jednym z najbardziej nietypowych koncertów ostatnich lat w roli instrumentów – obok tych tradycyjnych – pojawią się butelki plastikowe i elektrośmieci. Potrenujemy wrażliwość słuchu i zobaczymy, na ile innowacja w muzyce może stać się inspiracją do zmiany naszych codziennych nawyków!

„Żywioły” to projekt łączący muzykę i ekologię, którego podstawą jest godzinny poemat symfoniczny autorstwa Pawła Pudło. To muzyczna opowieść o siłach natury, które tworzą świat wokół nas. Ziemia, woda, powietrze, ogień i ludzkość. Symbolika żywiołów została użyta w projekcie ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenie z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku.

Artystyczne elementy projektu są punktem wyjścia do rozmów na temat aktualnych problemów świata dotyczących kwestii ekologii, recyklingu, gospodarowania zasobami naturalnymi, smogu i jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – słowem, świadomego funkcjonowania społeczeństw w środowisku naturalnym dziś i w przyszłości.

Paweł Pudło to kompozytor, reżyser kreatywny i producent. Jego muzyka nadawana jest na całym świecie, a filmy, do których tworzył ilustrację muzyczną, wyświetlane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Izraelu, Estonii, we Francji i w Hiszpanii. Jego muzykę wykonują muzycy polscy i zagraniczni współpracujący m.in. z Berliner Philharmoniker, Teatrem Maryjskim w Petersburgu, Operą we Florencji, Filharmonią Narodową w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Na zamówienie UEFA skomponował utwór orkiestrowo-chóralny, który był prezentowany w trakcie ceremonii przedmeczowych w Polsce i na Ukrainie podczas EURO 2012. Tylko na stadionach muzyki wysłuchało wówczas ponad 1,5 mln osób. Do jego muzyki powstało osiem różnych choreografii, do których tańczyło około tysiąca tancerzy. Jego antywojenny koncert „War Horns” miał swoją premierę na festiwalu Solidarity of Arts 2015 w Gdańsku. Utwór wykonywany był powtórnie w NOSPR i Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest jednym z bohaterów pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Kilka pytań o słyszenie świata”, ukazującego sylwetki czterech kompozytorów współczesnej muzyki symfonicznej.

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor osób Głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Między 8 a 13 czerwca będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!

O godzinie 18:30 zapraszamy do sali symfonicznej Filharmonii na wykład Radosława Siei: "Demant - posłuchaj o protetyce słuchu".

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZY! – ostrzegał. Jeżeli się z nim zgadzasz, wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.

Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Fundacja PZU, pAudio, MEDINCUS, Komfort Ciszy, Ecophon, Beaton, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie, Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i CLOCHEE.
Sponsor festiwalu
Logo Demant Szczecin
Partnerzy festiwalu
Logo Fundacja PZULogo pAUDIOLogo Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUSLogo Komfort CiszyLogo EcophonLogo BeatonLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Clochee