Filharmonia w Szczecinie włącza się w międzynarodową kampanię Movember, zwracając uwagę na profilaktykę zdrowia mężczyzn. W listopadzie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia: wystawę rysunków Henryka Sawki i panel dyskusyjny, które podkreślają znaczenie badań profilaktycznych oraz zdrowia fizycznego i psychicznego mężczyzn. Nie zabraknie też koncertu dedykowanego całej akcji.
Listopad to miesiąc, w którym zapraszamy do refleksji nad zdrowiem mężczyzn w ramach międzynarodowej kampanii
Movember. Akcja ta jest naturalną kontynuacją społecznych działań Filharmonii – od dbania o higienę słuchu, przez wspieranie dobrostanu psychicznego, po profilaktykę i promowanie badań. Listopadowy Movember to czas, w którym każdy, niezależnie od płci, może przyłączyć się do kampanii i przyczynić się do
zwiększenia świadomości oraz wsparcia zdrowia mężczyzn. Serdecznie zapraszamy do Filharmonii na wydarzenia poświęcone tej ważnej inicjatywie.
Wydarzenia w Filharmonii
15 listopada, godz. 19:00
Na temat Polski
koncert symfoniczny
Zapraszamy na wieczór pełen emocji, podczas którego usłyszymy utwory Noskowskiego, Paderewskiego i Maliszewskiego. Orkiestrę poprowadzi Przemysław Neumann, a w roli solisty wystąpi pianista Jakub Kuszlik. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne, któremu przyświeca misja wspierania zdrowia mężczyzn.
18 listopada, godz. 17:30
Henryk Sawka. Remember Movember!
wernisaż
Art.Room Filharmonii stanie się miejscem prezentacji prac Henryka Sawki, cenionego polskiego rysownika i satyryka. Jego humorystyczne, ale głęboko refleksyjne dzieła skłaniają do namysłu nad tematyką społeczną, w tym zdrowiem mężczyzn. Wystawa ta zachęca do rozmów o profilaktyce raka prostaty i jąder oraz o zdrowiu psychicznym, a także przypomina, że śmiech to zdrowie.
27 listopada, godz. 18:00
Scena zdrowia
panel dyskusyjny
Spotkanie poświęcone kompleksowemu podejściu do zdrowia mężczyzn. Eksperci omówią badania profilaktyczne, w tym badania na poziom PSA oraz samobadanie jąder, a także znaczenie wsparcia zdrowia psychicznego. Podczas dyskusji poruszone zostaną tematy stresu i presji, z jakimi na co dzień mierzą się mężczyźni, oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Akcja Movember. Dlaczego warto się przebadać?
Movember, zainicjowany w Australii w 1999 roku, szybko stał się symbolem walki z męskimi nowotworami, w szczególności rakiem prostaty i jąder. Zapuszczanie wąsów to nie tylko wyraz solidarności, ale również sposób na zwrócenie uwagi na potrzebę wczesnej diagnostyki i wsparcia zdrowia mężczyzn.
Nowotwór gruczołu krokowego jest obecnie najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn. Jest to związane ze starzeniem się naszej populacji, a to, co ważne – wcześnie rozpoznany nowotwór daje szansę na wyleczenie – wyjaśnia prof. Paweł Wiechno z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Inaczej jest w przypadku nowotworów jąder. Są to bardzo rzadkie nowotwory. Dotyczą one młodych panów, kiedy zwykle nie myśli się o nowotworze. Jest stosunkowo łatwy do wykrycia, również w samobadaniu i jest nowotworem w dużej mierze uleczalnym. Im wcześniej jednak, tym lepiej. Tym są lepsze wyniki, tym mniej toksyczne leczenie – dodaje.
W ramach kampanii panowie między 18. a 40. rokiem życia mogą wykonać badanie USG jąder (wynik otrzymają od razu). Natomiast starsi mężczyźni, 40+: mają możliwość sprawdzić poziom PSA (na wynik trzeba poczekać ok. 10 minut).
Lista miast i placówek, w których można bezpłatnie wykonać badania dostępna jest
TUTAJ.