BILETY

Filharmonicy kameralnie w Katedrze | XIII Międzynarodowy Festiwal Organowy

koncert kameralny / transmisja online
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2
ARTYŚCI
  • Filip Presseisen - organy
  • Karolina Hyla-Wybraniec - skrzypce
  • Justyna Poprawska - altówka
  • Karol Nasiłowski - kontrabas
  • Daniel Bernardino - obój
  • Piotr Wybraniec - klarnet
UTWORY
  • Sergiej Prokofiew - Kwintet g-moll op. 39
  • Sérgio Azevedo - Kwintet na obój, klarnet, skrzypce, altówkę i kontrabas
W programie utwory na organy Johanna Sebastiana Bacha, Jakuba Praetoriusa, Georga Böhma, Philippa Dulichiusa i Filipa Presseisena. Koncert organizowany jest w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Transmisja online dostępna na: katedra.szczecin.pl

Filip Presseisen - polski organista i improwizator. Urodził się w Szczecinie, studia z zakresu gry na organach ukończył w Hochschule für Musik w Würzburgu oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Umiejętności swoje doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Petera van Dijka, Michaela Radulescu, Wolfganga Zerera. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz tego występuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych.

Jest laureatem wielu festiwali i konkursów; w roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji "Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon" w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych. W 2017 roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną - Puchar Prezydenta Miasta Poznania - na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Ostatni sukces to II miejsce i nagroda publiczności Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd w 2019 roku. Jest wykładowcą m.in. Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie i Akademii Sztuki w Szczecinie. Kantor kościoła św. Marcina w Krakowie.

Karłowicz Ensemble powstał w 2017. Od samego początku ideą zespołu skupiającego artystów z wielu grup instrumentalnych było pokazanie różnorodności muzyki kameralnej i spopularyzowanie dzieł mniej znanych kompozytorów. Trzon zespołu tworzy koncertmistrz oraz soliści Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Swoje doświadczenia w kameralistyce muzycy zdobywali m.in. pod kierunkiem mistrzów z Kwartetu Śląskiego, Kwartetu Wilanów, Alban Berg Quartet, Royal String Quartet. Zespół wykonuje formy muzyczne od koncertu solowego, poprzez kwartety i większe formy kameralne do miniatur na orkiestrę kameralną, oraz opracowań utworów symfonicznych na pojedyncze składy instrumentalne.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Rewaloryzacji Zabytków Sakralnych i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Szczecinie "Katedra"
SZCZEGÓŁY
Filharmonicy kameralnie w Katedrze | XIII Międzynarodowy Festiwal Organowy
25-07-2020 20:00